Tel:09308558445
m_r_moslehi @hotmail.com

Recursive و Iterative در DNS Server

DNS-Query-ITNibble
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

انواع Query در DNS

در این مقاله قصد داریم در مورد دو مفهوم مرتبط با DNS Queries یعنی Recursion  و Iteration صحبت کنیم.

اجازه بدهید اول ببینیم Query در DNS چیست؟ فرایندی که طی می شود تا یک درخواست  DNS انجام شود را DNS Query  می گویند .در اصل وقتی شما یک ادرس وب سایت را در مرورگر خودتان وارد می کنید تا IP ان سایت برای شما برگردانده شود و آن سایت را مشاهده کنید درخواست ها یا همان Query هایی انجام می شود.حالا ما دو نوع Query در DNS  داریم :  Recursion و Iteration 

اجازه بدهید این دونوع Query  را تشریح کنیم

Recursive DNS Query

 در Recursive DNS Query ، DNS Client  یک درخواست به DNS Server  برای تبدیل نام به اسم IP  می فرستد. اگر DNS Server  جواب را نداند (منظور از جواب همان IP متناظر با اسم سایت مدنظر است) دراین صورت DNS Server ای که این Query را دریافت کرده است از طرف DNS Client درخواست را به DNS Server  دیگر ارسال می کند.این کار انقدر ادامه می یابد تا IP مدنظر پیدا شود و به DNS Client  داده شود البته حالتی دیگر هم هست و اینکه IP متناظر با آن نام پیدا نشود که در این صورت پیغام مناسب به کاربر  (DNS Client)   نمایش داده می شود.

در اصل در این روش DNS Client مستقیما سعی می کند IP Address را به دست اورد و اگر نتوانست  از DNS سرور های دیگر میخواهد این کار را برایش انجام دهند.

Iterative DNS Query

در Iterative DNS Query، زمانی که یک DNS Client  از DNS Server درخواست Name Resolution  میدهد، DNS Server  بهترین جوابی که دارد را می دهد اگر نداشت درخواست یکی یکی به DNS Server ها می رود تا اطلاعات مورد نظر یافت شود.

برای اینکه مفهوم را بهتر متوجه بشوید شکل زیر را در نظر بگیرید

recursive-iterative-dns-query-ITNibble

همانطور که در شکل مشاهده  می کنید در شماره ۱ DNS Client  درخواستش را به یک DNS Server محلی داده که درخواست به صورت Recursive داده شده است حالا اگر در DNS Server محلی ادرس IP  پیدا نشود پس به صورت Iterative  درخواست به Root Domain Level  می رود و بعد از ان همانطور که در Iterative DNS Query گفتیم یکی یکی DNS  Server ها طی می شود تا به مقصد مورد نظر برسد و IP ادرس را به DNS Client  برگرداند.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید