Tel:09308558445
m_r_moslehi @hotmail.com

ESX و ESXi چیست؟

vmware-vsphere-itnibble
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

تفاوت ESX با ESXi چیست؟

شرکت VMware یکی از پیشتازان حوزه مجازی سازی در دنیا می باشد. ESXi محصول این شرکت برای ایجاد زیر ساخت مجازی سازی است اما چه تفاوتی بین ESX و ESXi   وجود دارد.

ESX چیست؟

عبارت ESX مخفف Elastic Sky X است و نا قبل از ورژن ۴٫۱ نام پلتفرم مجازی ساز شرکت VMware ،همین  ESX بود. در این محصول از سیستم عامل لینوکس استفاده می شد و در اصل در ESX یک Operating System Console  داشتیم که Kernel را مدیریت می کرد که به اختصار به آن Service Console  می گفتند و این Service Console  بر روی کرنل سیستم عامل لینوکس سوار میشد و نرم افزار ها و موارد مورد نیاز برای ساختار مجازی ما بر روی ساختار Service Console  ما قرار می گرفت.در این حالت تمامی کارهای مدیریتی اعم از مدیریت سخت افزار و … بر عهده کرنل لینوکس بود. پس با این صحبت ها ما یک سیستم یکپارچه برای مدیریت نداشتیم و این یکی از معایب این ساختار بود.

 

VMwarearena_ESXarchitecture-itnibble

حالا برویم سر ESXi

معماری ESXi یک معماری بسیار سبک تر از ESX می باشد و دارای ساختاری یکپارچه است یعنی در ESXi  ما چیزی به نام Service Console  نداریم و به جای آن از Direct Console User Interface یا DCUI استفاده می شود.در اصل شرکت VMware  در ESXi، Kernel خودش را راه اندازی کرد و همین امر باعث شد محصول ESXi در مقایسه با  نصب   ESX  بسیار سریعتر و قابل اعتمادتر شود.از بعد از نسخه ۴٫۱ دیگر ESX منسوخ شده و جایگزین آن ESXi استفاده می شود.

 

VMwarearena_ESXiarchitecture-itnibble

در آخر در جدول زیر می توانید تفاوت ESX با ESXi را مشاهده فرمایید.

 

ESX VS ESXi-itnibble

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید