Tel:09308558445
m_r_moslehi @hotmail.com

آشنایی با مدل OSI

ITNibble-OSI
۲۱ خرداد ۱۳۹۸

مدل OSI در یک نگاه

در زمان های ابتدایی به وجود امدن شبکه های کامپیوتری، شرکت های مختلفی در این زمینه فعالیت می کردند.هر یک از این شرکت ها دستگاه هایی با استاندارد های مختلف و منحصر به فرد خود تولید می کردند که این تفاوت بین استاندارد ها موجب ایجاد ناسازگاری می شد. عدم سازگاری برای ارتباط و انتقال داده بین شبکه های مختلف منجر به ایجاد مدلی برای شبکه گردید این کار توسط سازمان استاندارد های جهانی( ISO(international standard organization  صورت گرفت.این مدل یعنی مدل (OSI(system interconnection open به عنوان مدل مرجع معرفی گردید

از زمان معرفی این مدل شرکت ها  موظف  شدند تا از آن پیروی کنند. مدل(OSI) دارای ۷ لایه بوده که هر لایه پروتکل ها و وظایف خاص خود را دارد . در ادامه به توضیح هر لایه  و پروتکل های مورد استفاد آن می پردازیم .

خوب قبل از هر چیز مفاهیم اساسی را تعریف کنیم بعد بریم سر خود مدل OSI

پروتکل (protocol ):

قواعد و قوانینی که قالب و چگونگی انتقال داده را مشخص می کند را پروتکل می گویند.

لایه (Layer)

جهت تفکیک وظایف وعملیات برای انتقال داده از لایه استفاده می شود.

معماری :

به مجموعه لایه ها و پروتکل های پیاده سازی در هرلایه معماری گفته می شود.

اگر اخرین تعریف را نگاه کنید می بینید که OSI یک معماری نیست بلکه یک مدل است چون هیچ وقت پیاده سازی نشد و به جای آن TCP/IP پیاده سازی گردید.

ITNibble-OSI-Model

حال بعد از فهمیدن این مفاهیم به توضیح مدل OSI می پردازیم

  OSI استانداردی برای تبادل اطلاعات در شبکه های کامپیوتری است.معماری OSI در یک فرم سلسله مراتبی کار می کند،از لایه سخت افزاری گرفته تا لایه نرم افزاری.درکل هفت لایه وجود دارد.هر لایه اطلاعات را از لایه بالاتر می گیرد و پس از انجام پردازش های لازم آن را به لایه پایین تر ارسال می کند.در همین حین در هر لایه برای لایه بعدی برای پیام ارسال شده هدر قرار می دهد.هدری که قرار داده می شود شامل اطلاعاتی از قبیل ادرس مبداء و مقصد،پروتکل استفاده شده و… است.این فرایند برای ارسال اطلاعات و از طرف فرستنده است که از بالای لایه به پایین می اییم حالا برای دریافت اطلاعات یعنی سمت گیرنده همین فرایند برعکسش صورت می گیردیعنی از لایه پایین به سمت لایه بالا می اییم.

OSI دارای هفت لایه بوده که به صورت زیر هستند:

۱-لایه اول که نامش لایه فیزیکی (physical layer) است شامل پارامتر ها و مباحث سخت افزاری شبکه مانند کابل ها و… می باشد.دستگاهی مانند HUB در این لایه قرار دارد.

پروتکل های استفاده شده در این لایه پروتکل های مانند بلوتوث،PON، OTN، DSL، IEEE.802.11، IEEE.802.3، L431 و TIA 449 می باشد.

۲-لایه دوم لایه DATA LINK بوده که اطلاعات را از لایه بالاتر (Physical layer) گرفته و ان را کامپایل میکند و برای آن هدر قرار میدهد که به frame  معروف است.از مهمترین وظایف این لایه یکپارچه سازی فریم ها و همچنین خطایابی می باشد.کارت شبکه و ادرس سخت افزاری کارت شبکه یا همان MAC Address در این لایه قرار دارد.

برخی پروتکل های استفاده شده در این لایه ARP، CSLIP، HDLC، IEEE.802.3، PPP، X-25، SLIP، ATM، SDLS و PLIP می باشد.

۳-لایه سوم شبکه (network) است.این لایه یکی از مهمترین کارها را انجام می دهد. کار این لایه انتقال اطلاعات از مبدا  به مقصد است.پس می توان نتیجه گرفت کار این لایه در اصل مسیر یابی است.

برخی از پروتکل هایی این لایه عبارتند از : Internet Protocol (IPv4), Internet Protocol (IPv6) IPX, AppleTalk, ICMP, IPSec and IGMP

۴- لایه انتقال (transport) لایه چهارم را تشکیل می دهد.

در این لایه دو پروتکل اساسی داریم که ارتباطات بر اساس ان شکل می گیرد:

۱-TCP :این روش اتصالی برای ارسال و دریافت فایل و متن و یا هرچیزی که رسیدن سالم تمام بیت ها به مقصد بدون اشکال مد نظر است استفاده می شود.

۲-UDP : این روش اتصالی برای زمانی است که سرعت انتقال داده مهم است و  در صورت خطا در حد چند بیت مشکلی به وجود نمی آورد .مانند تکنولوژی VOIP که براساس UDP کار می کند.

اين لايه وظيفه تكه تكه كردن بسته ها، شماره گذاري و سر هم کردن بسته ها را بر عهده دارد.برخی از پروتکل های این لایه عبارتند از :SSL,TLS,SCTP,…

۵-لایه پنجم یا لایه جلسه (session):

این لایه بین مبدا و مقصد  ارتباط یا همان جلسه ایجاد می کند و پس از پایان کار ارتباط را قطع می کند.برخی از پروتکل های این لایه عبارتند از : PPTP, SAP, L2TP, NetBIOS.

۶-لایه ششم لایه یا همان لایه ارائه   (Presentation):

توابع رمزنگاری و رمزگشایی در این لایه تعریف شده است.این لایه داده ها را به فرمتی که قابل خواندن باشد تبدیل میکند.برخی از پروتکل های این لایه عبارتند از: XDR, TLS, SSL  MIME,JPG,

۷-لایه هفتم یا لایه برنامه کاربردی (application):

 این لایه برای برقراری ارتباط کاربر با سیستم عامل است.QoS (کیفیت خدمات)، انتقال فایل و ایمیل، سرویس های اصلی در این لایه قرار دارند.

از پروتکل های این لایه HTTP, SMTP, DHCP, FTP, Telnet, SNMP and SMPP را می توان نام برد.

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید