Tel:09308558445
m_r_moslehi @hotmail.com

آشنایی با Nano Server و Server Core

servernano-itnibble
۸ خرداد ۱۳۹۸

نانو سرور (Nano Server) نسل بعدی سیستم عامل ماکروسافت

در این مقاله قصد داریم نگاهی به Server Core  و Nano Server  بیندازیم و چرایی به وجود امدن این دو نسخه را بررسی کنیم.

Server Core  چیست؟

 سرور core  در واقع همراه ویندوز سرور ۲۰۰۸ ارائه شد.این سیستم عامل  نسخه سبک  و محدود شده ویندوز سرور است که برای اجرا شدن نیازمند سخت افزاری کمتری دارد .البته می شود به این مورد هم اشاره کرد چون محیط گرافیکی (GUI)در این نسخه حذف شده کمتر به باگ و مشکلات بر می خوریم که یک مزیت نسبت به نسخه اصلی ویندوز سرور است. افزایش امنیت و Performance  بیشتر یکی دیگر از مزیت های سرور Core  محسوب می شود.اینOS  به نسبت کم شدن امکانات و feature ، مدیریت و نگهداری کمتری نیاز داشته و تنها role  های اصلی رو پشتیبانی میکند.Core  Server در edition های مختلف Standard, Enterprise وData center ویندوز سرور ۲۰۰۸ قابل دسترسی است.

نانو سرور نسل بعدی سیستم عامل ماکروسافت

نانو سرور نسخه ای سبک و کم حجم از یک سیستم عامل مبتنی بر ویندوز است که همراه ویندوز سرور ۲۰۱۶ ارائه شده است .این سیستم عامل در واقع ۲۰ برابر از Server Core سبک تر است .میشود گفت که در واقع این سیستم عامل همراه با تفکر سرور کور (core) در ویندوز سرور ۲۰۰۸  به وجود امده است.

Windows-2016-Nano-Server-itnibble

در این سیستم عامل پشتیبانی از رابط گرافیکی ،  WoW64 (پشتیبانی از برنامه های ۳۲ بیتی ) و Windows installer حذف شده که یکی از دلایل عمده کم حجمی و سبک بودن سیستم عامل محسوب می شود.هدف از ارائه Nano Server بیشتر مدیریت زیر ساخت ها بوده . البته میشه کاهش اسیب پذیری در حملات  و افزایش ۷۰ درصدی امنیت رو به عنوان هدف دوم مایکروسافت از ارائه این سیستم عامل  حساب کرد.دراین سیستم عامل حتی Command Prompt  هم حذف شده و از ریموت دسکتاپ هم پشتیبانی نمی شود. پس یه سوال پیش میاد حالا که نه ریموت دسکتاپی هست و نه Command Prompt  این سیستم عامل چه جوری مدیریت میشود.Nano server مبتنی بر cloud  بوده وتنها از طریق WMI و powerShell از راه دور مدیریت می شود . البته نانو سرور از اسکریپت نویسی ،انتقال فایل و اشکال زدایی از راه دور پشتیبانی میکند که میتواند خیلی برای مدیران شبکه مفید باشد. درسته که Nano server نسخه سبک و کم حجمی است  و performance  خوبی داره اما نمیشود ان را جایگزین ویندوز سرور ۲۰۱۶ در نظر گرفت چرا که ویندوز سرور ۲۰۱۶ برای زیر ساخت های تخصصی سرور طراحی  شده  ولی می توان گفت نانو سرور بهترین سیستم عامل برای مباحث Cloud به حساب می اید و از طرفی می شود گفت این سیستم عامل نسل اینده سیستم عامل های سرور شرکت ماکروسافت است چون دنیای آینده مطمئنا دنیای ابری می باشد. از کار هایی که نانو سرور می تواند انجام بدهد و برای آن مورد استفاده قرار بگیرد می شود  به Hyper-v  وHyper-v cluster و برنامه های born in the cloud  و  …که به صورت مجازی  اجرا می شوند اشاره کرد.

nano-server-core-server-itnibble

حداقل های لازم برای نصب این سیستم عامل :

Processor

۱٫۴ GHz 64-bit processor

Compatible with x64 instruction set

RAM

(۵۱۲ MB (2 GB for Server with Desktop Experience installation option

Disk space requirements

  ۳۲G  

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید