Tel:09308558445
m_r_moslehi @hotmail.com

 DNS چیست و چگونه کار می کند

DNS-ITNibble.ir
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

ِDNS چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است

اجازه بدهید این مقاله را با این سوال شروع کنیم که اگر DNS وجود نداشت چی می شد.اگر بخواهیم دقیق به این سوال جواب بدهیم باید بگوییم که دنیای اینترنت بدون DNS هیچ مفهومی ندارد در اصل اگر DNS وجود نداشت ما به جای اسم سایت ها باید IP انها را یاد می گرفتیم.خوب باشه IP را یاد می گیریم البته اگر حافظه قوی داشته باشید و IP را فراموش نکنید. حالا اگرIP  سایت به دلایلی همچون دلایل امنیتی عوض شد باید چه کار کنیم متاسفانه هیچ کاری نمی توانیم بکنیم مگر اینکه با آن سایت تماس بگیریم بگیم ببخشید ادرس جدید IP شما چیه. 

 خوب پس دیدید که بدون DNS اصلا نمیشه اینترنت داشت حالا برویم سر تعریف DNS. وظیفه اصلی DNS یا Domain Name System  تبدیل نام به IP Address است که به این کار Name Resolution می گویند.در اصل وقتی ما نام سایتی را در مرورگر خودمان میزنیم ابتدا Cache سیستم خودمان چک می شود که ایا معادل این اسم IP وجود دارد اگر IP وجود داشت که IP  برگردانده می شود و ما می توانیم سایت مد نظز را ببینیم.حالا اگر IP سایت در کش سیستم ما نبود سیستم به ادرس فایل C:\Windows\System32\Drivers\etc\hosts در سیستم ما می رود  و داخل این فایل را نگاه می کند اگر IP  متناظر با اسم سایت بود که سایت نمایش داده می شود و اگر نبود به DNS سرور های موجود مراجعه می کند.

مراجعه به DNS سرور ها به صورت سلسله مراتبی صورت می پذیرد حالا به صورت سلسله مراتبی یعنی چی؟یعنی اینکه اول به DNS سرور محلی مراجعه می کند اگر IP را پیدا کرد که عالیه اگر نه به DNS سرور بعدی مراجعه می کند و این فرایند تا بالاترین DNS سرور ها ادامه پیدا می کند تا IP متناظر پیدا شود و یا اصلا IP وجود نداشته باشد که پیغام مناسب به کاربر نمایش داده شود. 

اجازه بدهید مقداری هم در مورد ساختار سلسله مراتبی در DNS صحبت کنم. همانطور که در شکل می بینید اون بالای این ساختار سلسله مراتبی و درختی Top Level Domain ها وجود دارد و بعد از آن همان دامین های مشهور وجود دارد مثل com، edu، و.... بعد از این سطح Second Level Doamin  ها هستند و دوباره پایین تر Subdomain Names  ها قرار دارند که  ساب دامین یک سایت چیزی شبیه dev  ،sale که همگی بخش های سایت شما مثل  بخش فروش ،مقالات و..... هستند ،در اینجا قرار می گیرند این فرایند و سلسله مراتب همان طور که مشاهده می کنید ادامه می یابد تا به انتها برسد. 

 

DNS_ITNibble.ir

پس وقتی درخواست یک وب سایت داده می شود این سلسله مراتب طی می شود تا ادرس IP متناظر با ان سایت برگردانده شود و شما بتوانید آن وب سایت را مشاهده کنید.

 درخواست ها یا همان Query  هایی که ما به سمت DNS ارسال می کنیم به دو روش Recursive , Iterative صورت می پذیرد که می توانید در مقاله بعدی با نحوه عملکرد آن آشنا شوید.

 

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

× برای ارسال نظر ابتدا وارد شوید